Urfa&Mardin&Midyat Şanlıurfa - İstanbul

29 Ekim ve 14 Kasım tarihli butik Gap gezisi...

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • İstanbul–Urfa/Mardin–İstanbul THY yada Pegasus Hava Yollarıyla gidiş ve dönüş uçak biletleri,
 • Şanlıurfa’da 2 gece, Mardin’de 1 gece 1.Sınıf Yöreye özgü Butik otel yada 4 ve 5* otel konaklaması,
 • Tüm kahvaltı ve akşam yemekleri,
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri,
 • Programda belirtilmiş olan tüm turlar ve transferler,
 • Özel araçlar ile tüm ulaşım, (Sosyal mesafeyi korumak ve sizlerin konforu için programımıza katılacak olan misafir sayısına göre her bir misafirimize 2 kişilik koltuk tahsisi yapılacaktır.) 
 • Zorunlu seyahat sigortası,
 • HDI Sigorta ile özel seyahat iptal ve sağlık sigortası,
 • KDV.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Müze ve Ören Yeri giriş ücretleri,
 • Öğle ve akşam yemeklerinde alınan içecekler,
 • Otel ekstraları,
 • Kişisel harcamalar.
1.Day

Istanbul-Sanliurfa

Sabah saat 05:00 da İstanbul / Sabiha Gökçen havalimanında buluşma. Saat 07:20’da Şanlıurfa Havaalanı’nda hareket. Sabah 09:25’ varış ve bizleri bekleyen  özel aracımız ile sabah kahvaltısı için yerel restorantımıza hareket edeceğiz. Kahvaltımızın ardından Şanlıurfa’yı keşfetmeye başlıyoruz. Balıklı Göl, Halil-ül Rahman ve Rızvaniye Camileri, Ayn-el Zeliha Gölü, Hz. İbrahim Makamı, Tarihi Çarşılar, Sipahi Pazarı, Naccar Pazarı, Ulucami, Mutfak Müzesi ve Tarihi Urfa Sokakları göreceğimiz ve ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Şanlıurfa’da Arkeoloji ve Mozaik Müzesi Ziyaretleri yapıldıktan sonra konaklama yapılacak olan Hanehan Konak’a dönüyoruz.
 

2.Day

Sanliurfa

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, Antik Kent Harran’a hareket ediyoruz. Burada, Konik çatılı toprak Harran evleri, dünyanın ilk üniversitesi olarak kabul edilen Harran Üniversitesi antik kalıntıları ile Harran’ın Emeviler’e başkentlik yaptığı zamanlardan kalan tarihi Harran Kalesi ve Harran’ı çevreleyen Harran Surları ziyaret ettikten sonra Birecik Barajı Gölü kıyısındaki Halfeti’ye yolculuğumuz başlıyor. Yol üzerinde Fırat Nehri kıyısındaki ufak ilçemiz Birecik'te soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan şirin dostlarımızı, Kelaynak Kuşları Koruma-Üretme merkezinde fotoğraflayacağız. Halfeti'den bineceğimiz teknemizle kısa bir yolculuğun ardından Orta çağın en önemli kale kentlerinden olan Rum kaleyi ve baraj inşasından sonra aynen Halfeti gibi büyük bölümü sular altında kalan Savaşan Köyü’nü tekne içinden fotoğraflayacağız. Yarısı suyun üstünde kalmış minaresiyle ilginç bir görüntü oluşturan köyde artık kimse yaşamıyor. Tekne gezimizin ardından Şanlıurfa'ya doğru yola çıkıyoruz.

3.Day

Sanliurfa-Mardin

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında yol bizleri insanlık tarihinin en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olan, günümüzden 12ooo yıl öncesine tarihlenen, bilinen yazılı tarihin doğrularını derinden sarsan, ilk hac merkezi olduğu tahmin edilen Göbeklitepe’ye götürecek.’’Bugüne kadar yapılmış çalışmalar neticesinde bilinen en eski tapınaklardan birisi olan Göbeklitepe Mezopotamya bölgesinde yer almaktadır. Göbeklitepe avcı-toplayıcı toplumlarda dinsel inanışa dair önem arz eden veriler sunmaktadır.’’ Mimari ve sonrasında sosyo-ekonomik olarak ele alacağımız Göbeklitepe, dönem insanlarının ezber bozacak nitelikte inanışlarını yaşayabilmek için nasıl bir kutsal alan oluşturabileceği ile ilgili bilgiler vermekle beraber, onların dini, dinsel sembolleri, teknoloji ve bilimleri hakkında bizleri aydınlatmaktadır. Sonrasında medeniyetler ve kültürler beşiği Mardin’e hareket ediyoruz. Varışımızın ardından Mezopotamya’nın Efes’i olarak adlandırılan Dara’ya gidiyoruz. İpek yolu üzerinde bulunan bu antik kentte dünyanın ilk su barajına ait olan kalıntıları, antik dönemde Ahamanişlerin tanrısı Ahura Mazda’ya inanıldığı ve bunun için de bir takım ateş kulelerini, kale (Daras Anastasiupolis), kilise, köprü, su kanalları, su sarnıçları, arasta, kaya mezarları ve sivil yerleşim binalarına ait kalıntıları incelerken yöre halkı ile gireceğimiz ikili ilişkiler ve bizlere Mezopotamya misafirperverliğinin inceliklerini sunma yarışları hoşgörü ve sevginin bölgede ne derece güçlü olduğunu bir kez daha kanıtlayacak. Sonrasında küçük Mardin olarak adlandırılan Midyat'a hareket ediyoruz. Bölgenin önemli el sanatlarından olan Telkari pazarında vereceğimiz serbest zaman sonrasında birçok diziye ev sahipliği yapmış olan Konuk evi terasına ulaşıyoruz. Burada birbirinden güzel fotoğraflar çekerek yöresel sarı kesme taş mimarisi ile farklı manzaraları ölümsüzleştirdikten sonra akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçiyoruz. 
 

4.Day

Mardin

Otelde alacağımız kahvaltıdan sonra ‘Müze Kent Mardin’i’ tanımaya başlıyoruz. Burada ilk durağımız Mor Behrem Kırklar Kilisesi. Kilise görevlisinden alacağımız bilgilerin ardından Mardin’in dar sokaklarında yapacağımız yürüyüşle Mardin müzesi, Latifiye Camii ve bölgenin en önemli yapılarından biri olan Ulu Camii’yi görüyor  ve fotoğraflıyoruz. Ardından birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış PTT binasını geziyoruz. Şehidiye Camii ve Medresesi ziyaretimiz sonrası Mardin’in sembollerinden olan Abbaralardan geçip aracımıza binerek, Kasımiye medresesine ulaşıyoruz. Selçuklu döneminde üniversite denginde eğitim veren bu olağan üstü mimaride Güneydoğu kültüründeki eyvan felsefesini öğrenip gezilerimizi tamamladıktan sonra rotamızı 1932 yılına kadar Dünya’daki Süryani halkının merkezi konumunda bulunan Deyrulzafaran Manastırı’na çeviriyoruz. Ziyaretimiz sonrasında Mardin Havaalanına transfer ve saat 19:45’de/da İstanbul’a hareket saat 22:05’ İstanbul Havalimanına varış ve turumuzun sonu.

Call Center