Kayıt OlŞifremi hatırlat
Giriş Yap

Bir sabaha meşhur Van kahvaltısıyla başlayıp, güne Ağrı Dağı’nın bembeyaz görüntüsüyle, Urartu tarihiyle devam etmek gibisi yoktur. Hurriler, Urartular, Asurlular, Persler ve daha fazla medeniyete belli dönemler ev sahipliği yapmış olan Van her yaşayan halktan bünyesine bir parça almıştır. Adını Urartulardan, İshak Paşa Sarayını Osmanlı’dan, Halime Hatun Kümbeti’ni Selçuklu’dan alan ve bunlar gibi birçok esere sahip Van, ülkemizin doğusunda bulunan gizli bir hazine olarak sizleri bekliyor. Tabii ki Van denince akıllara sadece Urartu, İshak Paşa Sarayı gelmemeli. Kışın donup kristallerinin parıltısıyla göz alan, yazın ise rengarenk çiçekleriyle Muradiye Şelalesi; dünyanın en büyük sodalı gölü, ülkemizin ise en büyük gölü olan Van Gölü gibi doğal güzellikleri de sahip bir şehrimiz Van. Yaklaşık 300 yıl Urartulara başkentlik yapmış olan Tuşpa’daki Van Kalesi; filmlerdeki şatoları andıran Hoşap Kalesi bölgenin sembolü haline gelmiş olan iki şah eser. Adı geçen medeniyetler hakkında biraz daha bilgi vermekte fayda var.

 

Urartular (Urartuca: Biainili), Başkenti Tuşpa (Van) idi. Urartu Devleti en güçlü döneminde (M.Ö. 8.-7. yüzyıl), günümüzdeki Doğu Anadolu, Kuzeybatı İran, Irak'ın küçük bir bölümü ile kuzeyde Aras Vadisi'ne egemendi.Urartuların kullandığı dil ile Hint-Avrupa dil ailesi (misâl Ermenice, Zazaca, Kürtçe, Farsça) ve Sami dil ailesi (Aramca, Arapça) arasında hiçbir bağ yoktur. Urartuların konuştuğu dil Hurrice ile ayni kola ait olup büyük akrabalık içermekte ve en çok Kuzeydoğu Kafkasya Dil ailesi (Çeçence) ile benzerlik göstermektedir. Ancak akrabalık dereceleri daha kesinlik kazanmamıştır. Ata torun ilişkisinden bahsetmek için henüz çok erkendir. Yaşayan diller arasında en çok ortak kelime Urartuca ile Kuzeydoğu Kafkas dilleri arasındadır, toplam bilinen 350 Urartuca kelime kökünden 169'u.

Yazı olarak kendine özgün bazı karakteristik özellikler gösteren çivi yazısı ve bazı anıtsal yapılarda ise hiyeroglif kullanmışlardır. Urartu Devleti çivi yazısını ve Hitit hiyeroglif yazısını kullanmışlardır. Urartuların devletler arası yazışmalarda Asur dilini sıkça kullandıkları ele geçirilen çivi yazılı kraliyet metinlerinden anlaşılmaktadır. M.Ö. 7. yüzyıla ait olup Kral II. Rusa tarafından bazı idari yazışmalarda kullanılmış tabletler kale içinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Urartuca yazılı tabletler Alman dil bilgini Johannes Friedrich tarafından günümüze tercüme edilmiştir.

 

Van / Mehr Kapısı (Mağara Tapınağı) anıtındaki yazıta göre Urartuların inandığı, kutsadığı ve adlarına belirli dönemlerde kurban kestiği 79 tanrı, tanrıça ve tanrısal özellik bulunmaktadır. Bunlardan ilk üç sırayı Haldi, Teişeba ve Şivini paylaşır. Haldi - (Eşi Bagbartu / Bagmaştu / Arubani), Urartuların ana tanrısı idi. İsim olarak kökeni M.Ö. 13. yüzyıl Asur yazıtlarına kadar inmektedir. En büyük tapınağı Musaşirin'de idi. Teişeba (fırtına tanrısı) Hurri kökenlidir ve Hititlerde Teşup ile aynı tanrı olmalıdır. Şivini de (Güneş tanrısı) olup Hurri kökenlidir. Hititler'deki Şimegi'nin karşılığıdır. Urartular, büyük merkezlerde tanrıları için kule tipi tapınaklar ve açık alanlardaki kayalara kapı görünümlü kutsal nişler yapmışlardı.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • 2 Gece Otel Konaklaması Yarım Pansiyon
 • Van Uçak - Gidiş ve Dönüş Biletleri
 • 2 Akşam Yemeği ve 2 Sabah Kahvaltısı
 • Ahtamar Adası Tekne Turu
 • Muradiye Şelalesi Giriş Ücreti Dâhil
 • Uzman Rehberlik Hizmeti
 • Tur Bilgi Kitapçığımız Hediyemiz
 • 1618 Sayılı Kanun Gereği Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Kulaklık Ses Sistemi Gezimiz İçin Özel
 • Ulaşım Hizmeti
 • Sigorta
 • KDV

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Öğle Yemekleri
 • Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
 • Kişisel Harcamalar
 • Müze ve Ören Yeri Girişleri Ücretleri ( Müzekart Tavsiye Edilir )


 

Notlar

 • Gezi süresi 3 gündür, 2 gece otel konaklaması vardır.
 • Rehberimiz programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile programın seyrinde değişiklik yapabilir.
 • Turlarımız otel, otobüs, tur programı ve rehberlik hizmetleri ile bir bütündür ayrı ayrı düşünülemez.
 • Rezervasyon esnasında koltuk numarası verilemez.
 • Koltuk numaraları Rezervasyon tarih sırasına göre belirlenir.
 • Haftalık turlarda oturma düzeninde rotasyon uygulanır.
 • Araçlarımızda 3 ve 4 nolu koltuklar rehberlerimize tahsis edilir, misafirlerimize verilmemektedir.
 • 2 yaşını doldurmuş her bireyin otobüste koltuk alması zorunludur.
 • Konaklama bölgelerinde ve otellerinde yoğunluğa bağlı olarak aynı kategoride veya bir üst kategoride olmak kaydı ile değişiklik yapılabilir.
 • Hava muhalefeti nedeniyle yapılamayan turlarda Peninsula Tours sorumluluğu yoktur.
 • Tur Programında Belirtilen saatler, normal hava ve yol koşullarına göre hesaplanmış olup, olası gecikmelerde, Peninsula tur’un sorumluluğu yoktur.
 • Yeterli sayıda çoğunluk olmadığında tur ulaşımı midibus veya minibusle gerçekleştirilir.
 • Yeterli sayıda çoğunluk olmadığında Turu 20 gün önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı Peninsula Tur’da saklıdır.
 • Turun İptali Durumunda Peninsula Tur iptalini bizzat bildirmek zorundadır.
 • Yasal süreç olduğundan tazminat hakkı yoktur.
 • Tur içersinde kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. haklar iade edilmez.
 • Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında ve tek bir çocuk için uygulanabilir.

1.Gün 21 Haziran Cuma

Van Kahvaltısı- Ağrı Dağı - Ishak Paşa Sarayı ve Eski Urartu Yerleşimleri - Tendürek Volkanik Dağı - Çaldıran Savaşının Yapıldığı Ova - Muradiye Şelalesi Gezisi

Değerli Misafirlerimizle  buluştuktan sonra belirtilen saat ile başlayan yolculuğumuz Van havalimanına indikten sonra araçlarımıza biniyoruz. Yöresel Van Kahvaltısı ile turumuza başlıyoruz. Kahvaltı sonrasında Doğubayazıt’a doğru yola çıkıyoruz. Panoramik Ağrı Dağları Seyri ve fotoğraf Molası, Panoramik Tendürek Volkanik Dağları ve Çaldıran Savaşının Yapıldığı Ova’nın görülmesinden sonra Ishakpaşa Sarayına geliyoruz. 116 odalı sarayda türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları, koğuşlar bulunur. Gezi sonrasında Bend-i Mahi Üzerinde Görkemli Şelale Muradiye Şelalesi, Adını Bağdat seferine çıkan Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan almıştır. Her Mevsim Ayrı Manzara bir şelale için çok da yüksek sayılmayan Muradiye, bend-i mahi çayının kuvvetli akış gücünden dolayı görkemli bir manzara sunar. Bugün gezimizi tamamladıktan Van Bölgesinde bulunana otele konaklama ve akşam yemeği dönüş yoluna geçiyoruz.

2.Gün 22 Haziran Cumartesi

Van Ahtamar Adası- Süphan Dağı, Nemrut Krater Gölü, Emir Bayındır, Çifte Kümbet, Ulu Kümbet, Tatvan,Ahlat Şelçuklu Mezar Taşları

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrasında Ahtamar Adası ve Kilisesine gitmek için teknemize biniyoruz. Ada içerisindeki mimarisinin çok etkileyici olduğu Ahtamar kilisesi ve içerisindeki kilisenin figürlü repertuarı oldukça zengindir. Bunun yanında İncil ve Tevrat'tan alınmış çeşitli sahneler bulunmaktadır. Yunus Peygamber’in denize atılması, Hz. Meryem ve kucağında İsa, Adem ile Havva'nın Cennet'ten kovulması, Hz. Davut ile Kral Goliat'ın mücadelesi, Samson Filistinli ikilisi, ateşte üç ibrani genci, Aslan ininde Daniel sahneleri bunların başlıcalarıdır. Sonrasında rotamız Van Kalesine doğru ilerliyor, kale içerisinde Urartular'dan kalma Madır (Sardur) Burcu, Analı-Kız açık hava tapınağı, 1. Argişti, Kurucular, Menua ve II. Sarduri kaya mezarları, Bin Merdivenler gördükten sonra Van Gölü ve Süphan Dağı manzaraları eşliğinde Tatvan’a doğru yola çıkıyoruz. 2 saat süreli yolculuk sonrası Tatvan’a gidiyoruz. 1441/1443 yılları arasında faaliyete geçip artık sönmüş bir volkan haline gelen Nemrut Dağı’na doğru aracımızla yola çıkıyoruz. Kısa süreli yolculuk sonrası Nemrut Krater Gölü'ne gidiyoruz. Volkanik bir taş olan oksidiyen taşının oldukça fazla görüldüğü bu doğa harikası krater/çökelti içindeki göl ve gölcükleri gördükten sonra Tatvan'a dönüyoruz. Öğle yemeğimizi afiyetle yedikten sonra yolumuza devam edip Ahlat’a gidiyoruz. Selçukluların günümüze ulaşan Emir Bayındır, Çifte Kümbet, Ulu Kümbet ve Selçuklu Mezarlığı'nı ziyaret edip fotoğraf çektikten Ahlat şehir merkezi turumuzdan sonra Adilcevaz ilçesinde yörenin el sanatlarında baston işçiliğini yakından tanıyoruz. Erciş şehir merkezi turumuzdan sonra akşam saatlerinde Van’a dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelde.

3.Gün 23 Haziran Pazar

Hoşap Kalesi – Çavuştepe Kalesi – Halime Hatun Türbesi – Selçuklu Mezarlıkları– Van Kalesi – Tuşpa Antik Kenti – Arubani Art Gezisi – Ermeni Savat Gümüş

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrasında bölgenin dikkat çeken sembol yapılarından birisi Hoşap Kalesine doğru yola çıkıyoruz. İçerisinde Mahmudi Sarayı olarak nitelenen kompleks yapılar yer almaktadır. En üst ve doğu kesimde seyir köşkü, bunun hemen batısında harem ve en batı uçta da selamlık yer almaktadır. Mescid, zindan, fırın ve sarnıç iç kalenin diğer yapılarıdır. Buradaki gezi sonrasında Rizalitli kule tipli tapınaklar grubunda önemli bir yapı yapılar topluğunun da bulunduğu Çavuştepe Kalesine geliyoruz. İçerisinde ahır yapıları, depo binaları, tapınak, saray binaları ve sarnıçlardan oluşan 800 mt tepedeki kaleyi gördükten sonra Gevaş’ta Halime Hatun Türbesi ve Selçuklu Mezarlıklarını ziyaret ediyoruz. Göl kıyısındaki öğlen yemeği molamız sonrası Van Bölgesi adım adım gezmeye devam ediyoruz. Van Kalesine doğru ilerliyor, kale içerisinde Urartular'dan kalma Madır (Sardur) Burcu, Analı-Kız açık hava tapınağı, 1. Argişti, Kurucular, Menua ve II. Sarduri kaya mezarları, Bin Merdivenler gördükten sonra Tuşpa Antik Kentini geziyoruz. Gezimizin son durağı olan Arubani Art Gezisi ( Van Kedisi, Urartu Gümüşü – Ermeni Savat Gümüşü ) Van sanatını yerinde inceledikten sonra havalimanına transfer ve İstanbul'a dönüş.

Ad
Soyad
Telefon Numaranız
E-Posta Adresiniz
Konu
Arama Zamanı
Mesaj
 

 
+90 212 292 40 42
 
pweb@peninsula.com.tr
Paketler
Tarih
Tek Kişi Fiyatı
İki Kişi Fiyatı
Üç Kişi Fiyatı
Van Doğubeyazıt Ahlat ve Tatvan
TRY
TRY
TRY
Van Doğubeyazıt Ahlat ve Tatvan
Sezon
:
Gidiş/Varış
:
Van
Konaklama
:
Yerel Oteller
Pansiyon
:
Yarım Pansiyon
Açıklama
:
Urartu Topraklarına Yolculuk
Pegasus Hava Yolları
2 Gece 3 Gün
%0
İndirim
Satın Al
Sosyal Medya'da Paylaş
Tour Operators Click Here
Whatsapp ile görüş
+90 533 430 7477
Peninsula Tours | Call Center
Tıklayın Sizi Arayalım