Güney Kore Boryeong Çamur Festivali  (Temmuz ayı)

Çamur Festivali nedir?

Tüm dünyanın bildiği ve yakından ilgilendiği Çamur Festivali’nin ünü köklü tarihine dayanmaz. Sanılanın aksine festival yakın geçmişte düzenlenmeye başlanmış ve kısa sürede çok sayıda insanın dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Festival katılımcıları bir yandan eğlenirken bir yandan da birçok mineral içeren çamurun ve kozmetik ürünlerinin faydalarını öğrenirler. Şehrin ekonomisine katkı sağlamak için ortaya çıkan Çamur Festivali düzenlenmeye başladığı zamandan itibaren tüm beklentileri karşılamış ve milyonlarca insan ağırlayarak hem şehri hem de kozmetik ürünleri tüm dünyaya tanıtmayı başarmıştır.

Nasıl ortaya çıktı?

İlki 1998 yılında düzenlenen Çamur Festivali’nin amacı Boryeong’un meşhur çamurunu tüm dünyaya tanıtmak ve bu çamuru içeren kozmetik ürünlerinin satışını artırmaktır.

Nerede kalınır?

Bu festivale katılacak olan kişilerin Boryeong şehrinde konaklama yapmaları gerekmektedir. Festival bu şehirde yapılmaktadır.

Ne kadara mal olur?

Güney Kore uçak biletleri diğer birçok bölgeye göre biraz daha maliyetli olabiliyor. Konaklama ve uçak biletiyle birlikte erkenden organize edilmesi dahilinde ortalama kişi başı 1.800 USD civarında bir maliyeti olacaktır.

Nasıl gidilir?

Boryeong şehrine ulaşmak için ilk olarak uçakla Seul’a gitmek gerekiyor. İstanbul’dan Türk Hava Yolları’nın seferlerini kullanarak Seul’a aktarmasız ulaşmak mümkün. Buradan otobüsle şehirdeki üç terminalden birine giderek Boryeong otobüslerini kullanabilirsiniz. Eğer Deacheon Terminali’ne giderseniz buradan direkt olarak festivalin yapılacağı Deacheon sahiline ulaşabilirsiniz. 

(Uygun uçak biletleri için ofisimizi arayabilirsiniz, 0212 292 40 42)

Yapmadan dönme!!

Festivalde 1 hafta boyunca eğlenceli aktiviteler, yarışmalar ve canlı müzik eşliğinde renkli görüntüler ortaya çıkar. Açılış ve kapanış kutlamaları belkide festivalin en renkli anlarını yaratıyor. Festival her yıl belediye başkanının da katılımı ve yaptığı konuşmayla açılır. Açılış konuşmasını havai fişek gösterileri ve çamura bulanmış dansçıların gösterileri takip eder. Çoğunlukla enstrümental konserlere yer verilir. Kapanış ise yine dans gösterileri ve konserlerle yapılmaktadır. Festival süresince akşamları da keyifle vakit geçirmek isteyenler için konserler ve dans gösterileri düzenlenmektedir. Bu nedenle festivalin tamamına katılamayacak olsanız bile seyahatinizi festivalin başına ya da sonuna denk getirmeniz çok daha eğlenceli olabilir.

Festivalde gerçekleştirilen etkinlikler nelerdir?

Mud Raining Tunnel:

Festival katılımcıları için bir karşılama niteliğinde olan bu etkinlikte, kapı girişine kısa bir tünel kurulmuştur. Festival alanına girmek isteyen konuklar tünelden geçerlerken üstlerine yağan çamur yağmuruyla eğlenceye başlamış olurlar.

Conquering Mud Peak:

Bol miktarda çamurla kayganlaştırılmış 3 metre derinliğindeki bir plastik havuzun içinde toplanan katılımcılar kendilerini keyifli bir yarışmanın içinde bulurlar. Amaç, havuzun duvarlarından kaymadan yukarı tırmanmayı başarmak ve havuz kenarına tutturulmuş bayraklardan birini ilk kapan olmaktır.

Mudpool Sliding:

Genellikle su parklarında görülen bu eğlenceli aktivite Daecheon sahillerinde çamurlu versiyonuyla karşılıyor ziyaretçileri. Dev kaydıraklardan çamur eşliğinde kayan festival katılımcıları kendilerini yine bir çamur havuzunun içinde buluyorlar. Kaydıraklardan çamur eşliğinde kayanlar aynı zamanda vücutlarına bu şifalı çamurla masaj yapmış oluyorlar.

Ringing Bell Fastest in The Mud:

Bir hız ve denge yarışı olan bu oyunda yarışmacılar çamurlu kaygan zeminde engelleri aşarak bitiş çizgisine ilk ulaşan ve burada bulunan çanı ilk çalan olmayı hedefliyorlar.

Colored Mud Zone

Çamurun en sevimli hâli olan bu etkinlikte, renklendirilmiş çamurla ziyaretçiler tüm vücutlarını boyuyorlar. Ortaya eğlenceli görüntüler çıkarken dileyenler bu çamurla masörlere masaj eşliğinde vücutlarını boyatabiliyorlar. Bu anı ölümsüzleştirmek isteyenlerin ise festival alanında bulunan fotoğrafçılara fotoğraflarını çektirmeleri mümkün.

Making Mud Soap:

Sabun yapımını merak edenler ve çocuklar için tasarlanmış olan bu aktivitede çeşitli aromalar ve doğal çamur tozu kullanarak sabununuzu oluşturup istediğiniz renge boyayabilir ve kalıplar yardımıyla istediğiniz gibi şekillendirebilirsinMudflat Skiing:

Mudflat Skiing

Temmuz ayındaki bu festivalde sahilde kayak takımlarıyla dolaşan insanlar görmek mümkündür Boryeong’da. Çünkü Çamur Festivali, yalnızca şifalı çamuruyla değil akla gelebilecek her türlü sporu çamurlu zemine uyarlamasıyla da ünlüdür. Dilerseniz siz de çamur zeminde keyifli bir kayak tecrübesi yaşayabilirsiniz.

National Mud Futsal Championship:

Yine çamur zemin üzerinde gerçekleşen bu etkinlik, mini bir futbol turnuvasıdır. Şehir takımları her yıl festival dâhilinde bir şampiyona düzenlerler. Katılımcılar da bu keyifli turnuvayı izlemekte serbesttirler.

Prison of mud:

Festivalde çamura hiç değmemiş ziyaretçiler bir sürprizle karşılaşıyorlar. Bol miktarda çamur barındıran parmaklıkların ardına kapatılan katılımcılar yeteri kadar çamura bulandıktan sonra hapisten kurtulabiliyorlar.

Mud potteryBoryeong’un meşhur çamuru, kullananlara sağlık ve güzellik dağıtmaktan başka, bir işe daha yarar: süs eşyası ve tabak yapımı. Dileyen ziyaretçiler festival alanındaki atölyelerden birine uğrayarak kendi elleriyle yapacakları çamurdan eşyalar elde edebilirler.

 

(Kişiye özel gezi tasarımcılarımızdan yardım almak isterseniz ofisimizi arayabilirsiniz, 0212 292 40 42)

 

Call Center