Bali

Daha çok Tapınak, Daha Çok Tanrı

 

Çok sık seyahate gidenler iyi bilirler, bazı yerler vardır insanın hep aklında, hep kalbinin bir köşesinde kalır… Bali öyle bir yer. Gittiğinizde kendi kendinize bu günler hiç bitmese, hiç dönmesem diyebilir, kendinizi satılık ev fiyatlarına bakarken bulabilirsiniz. 

Huzur Adası, Cennet Adası, Tanrıların Adası, Dünyanın Sabahı ya da Sevgi Adası…

Hepsi Bali demek… 

Bali; Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan Endonezya'ya bağlı bir adadır. Batıda Cava, doğuda ise Lombok adasının arasında kalır. Başkenti Denpasar’dır. Endonezya’nın en turistik adasıdır. Hava sıcaklığı yıl boyu 25-35 derece arasındadır. Sanılanın aksine yüksek sezonu yaz ayları. Ama yılın her dönemi gidilebilir… 

Aynı anda hem deniz hem doğa tatili yapmak isteyenler için biçilmiş kaftandır. Jimbaran ve Nusa Dua sahillerinin bembeyaz kumları, Ayung Nehri’nin huzur veren sesi, Kintamani Dağı’nın büyüleyici güzelliği, Legian ve Oberoi caddelerinin hareketli gece hayatı, Tapınaklar, gel-git olayı ve daha neler neler…

İşinizi biraz kolaylaştırmak için kısa kısa nasıl gidilir, nerede kalınır,  ne yapılır, ne kadar harcanır yazmak istedim. Merak edenler için buyrunuz Kısaca Bali Rehberi:

Nasıl Gidilir ?

Türkiye’den en kolay Singapur Havayolları ile ulaşılır. Kolaylığın ötesinde saat seçenekleri çok güzel. Bali’ye sabah varıyorsunuz, akşam dönüyorsunuz.  Qatar Havayolları ise akşam saatlerinde varıyor ama Singapur’dan daha ucuz. Dolayısı ile aradaki farkla 1 gece daha konaklama yapabilirsiniz.  Emirates ise uzun bekleme süresi olduğundan dolayı pek tercih edilmiyor.  THY’nin yakında Bali’ye direk uçacağı söyleniyor ama o zaman kadar direk uçuş yok, Jakarta yada Kualalumpur üzerinden, yerel havayolları ile ara parkurları uçarak ulaşabilirsiniz. 1. Gün tamamen ölüyor. Gece saat 02.00’den önce otele giriş yapamazsınız diyelim. 

Nerede Kalınır ? 

Bali’de birden çok bölge var, hepsinin de kendine özgür bir merkezi var. Bir bölgeden bir bölgeye taksi ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bölgeleri sıralayacak olursak:  Deniz sevenler için NUSA DUA ve JİMBARAN,  Doğa içinde bir vadide ve ünlü havuzlu villalardan birinde kalmak isteyenler için UBUD,  Hareket istiyorum, gece hayatı da olsun diyenler için ise KUTA VE SEMİNYAK…  Hepsi birbirinden farkı deneyimler sunan ve aradığınızı içerinden birinde mutlaka bulacağınız seçenekleri var.  Standart seyahat planları biz özel sektörde çalışan faniler için 5 yada 6 gece, yol ile birlikte 7 yada 8 geceden başlıyor. Ama vaktiniz varsa en az 10 gece planlamanızı tavsiye ederim. 

Ne Yapılır?

Neresinden başlasam bilemiyorum. Yapılacak öyle çok şey var ki. Kısıtlı zamanınız olduğunu düşünerek ilk tavsiyem Kintamani gezisi yapmanız olur. Tam günlük ve öğle yemeği dahil olarak satılıyor. Ancak öğle yemeğine pek güvenmeyin ve siz tedarikli gidin derim. Görülmesi gereken her yeri bir günde kısaca görebileceğiniz, Bali hakkında genel olarak bir fikir edinebileceğiniz bir gezi. Kintamani Dağı, Batur Gölü, Batik Atölyesi, Luwak Kahvesi tadımı, geleneksel bir Bali evi, Hindu tapınakları, Pirinç Terasları ve daha neler neler…  

Ateş Dansı Keçak: Erkeklerden oluşan bir koro eşliğinde yapılan bir dans. Çok yerde seyredebilirsiniz ama mutlaka Uluwatu’da seyredilmeli. Uçurumun kenarında olan tapınakta gösteri her akşam saat 18.00’de başlıyor. Güneş sahnenin arkasından batmaya başlıyor ve dans süresince sizi bir renk cümbüşü bekliyor. Sahnede uçurumun tam kenarında. 

Taman Ayun Tapınağı: Etrafı hendekle çevrili, güzel bir bahçeye sahip en ünlü tapınaklardan biri. Vaktiniz yeterli ise uğramadan geçmeyin derim. Bu arada Bali’de bir çok tapınağın çatısında üst üste konmuş çatı bloklarının yukarı doğru küçüldüğünü göreceksiniz. Hindu ve Budist inanışlarında önemli olan Meru Dağı’nı simgelemesi için bu şekilde yapılmış. Adanın büyük çoğunluğu Hindu olduğundan dolayı adım başı bir tapınağa rastlayacaksanız. Sayısını hatırlamadığım kadar çok tanrı ve tapınak gördüm. Otellerin hatta evlerin bahçelerinde bile tapınak var. Hepsini gezmeye kalkmayın sakın, en önemlileri yeterli.

Tanah Lot Tapınağı: Adada bulunan 9 yön tapınağından birisi. Tanah Lot Bali dilinde denizin içindeki kara anlamına geliyor. Gel git olayına burada çok net şahit olabilirsiniz. Suyun içinden yürüyerek girdiğiniz tapınaktan çıktığınızda deniz tabanını görürseniz şaşırmayın!

Maymun Ormanları: Ubud bölgesinde bulunan Maymun Ormanları Bali’nin en çok merak edilen yerlerinin başında geliyor. Yaklaşık 900 maymunun yaşadığı ormana özellikle (Ubud bölgesinde konaklıyorsanız) kendi kendinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

Parkın girişinden itibaren her yanınızı maymunlar sarıyor. Çantanıza dikkat, başınızda güneş gözlüğü ve benzeri eşyalar bulundurmayın çalıp kaçıyorlar. Elinizde ne varsa hepsini çantaya koymanızı tavsiye ederim. Çantanızda yiyecek varsa kokusunu hemen alıyorlar ve asla sizi rahat bırakmıyorlar. En güzelleri ise bebek maymunlar  Çok keyifli bir deneyim… Daha Bali’de yapılacak çok şey var ama en çok ilgi görenlerini yazmak istedim. Bunun dışında önerilerim: Uluwatu, Legian ve Oberoi caddeleri, her köşe başında lüks olmayan ama temiz ve ucuz masaj salonları, rafting, fil safari ve daha neler neler… 

Ne Kadar Para Harcanır ?

İki kişi kişin 5 yada 6 gecelik bir seyahatte tüm ek geziler, yeme içme, hediyelik eşyalar dahil 750-1000 USD civarı bir bütçe yeterli olacaktır.  


Önemli Notlar 

• Bali’ye gitmeden önce vize almanız gerekmez, kapı vizesi uygulanmaktadır. 

• Oteller dışarıda yeme içme çok ucuz olduğundan dolayı oda kahvaltı konseptinde konaklama yapılır. Herşey dahil yada diğer konsepleri istemeyin inanın daha fazla ödersiniz hem de otele mahkum olursunuz. 

• Ulaşım çok kolay ve ucuz. Taksileri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Taksiye bindiğinizde asla pazarlık yapmayın, ısrarla taksimetre açmasını isteyin. Taksimetre her durumda daha ucuz.  

• Günlük masaj merkezleri hem ucuz hem de temiz. Evet oteller çok lüks ve hoş ancak otelde her zaman daha fazla ödersiniz.

• Harcayacağınız kadar para bozdurun. Asla paranızın tamamını bozdurmayın. Dönüşte elinizde kalan parayı eski haline çeviremezsiniz yada çevirirken çok zorluk çekersiniz, zarar edersiniz… 

• Akşam için en güzel mekânlar: Patato Head Bali, Kudeta, Ma Joly ve La Plancha Bali.

• Ubud akşam yemeği için Bridge Bali, Mosaic Restaurant, Sakti Dining Room. 

• Jimbaran’da bir akşam sahilde mutlaka deniz ürünleri menüsü denenmeli. 

 

 

Egzotik Adalar Turlarımız

 

 

Call Center