AZTEKLERE DAYANAN KÖKLÜ BİR GELENEK: ÖLÜLER GÜNÜ MEKSİKA


 


“Dia de Los Muertos” yani Ölüler Günü, çikolatanın anavatanı Oaxaca’da her yıl 31 Ekim - 2 Kasım tarihleri arasında kutlanan bir festival.


Adının “Ölüler Günü” olduğuna bakmayın. Ölüme inat her yer rengârenk. Sokaklar cıvıl cıvıl, her köşebaşından bando sesleri, müzik sesleri yükseliyor. Yüzlerini boyayan insanlar, ilginç ama rengârenk kıyafetleriyle yürüyorlar, sokak dansçıları, yerel lezzetler, kendini müziğin ritmine bırakmış çılgınca dans eden, eğlenen insanlar...

Ölüler Günü’nü Cadılar Bayramı ile karşılaştırmayın. Konu korkulması gereken ruhlar değil. Geleneğin kaynağı Aztek mitolojisinden geliyor. “Mictlantecuhtli” ölülerin kemikleri ve ruhlarına nöbetçilik yapan bir tanrıça. İnsanlar tanrıçayı sembolize eden heykeli ziyaret edip yakınlarına baktığı için teşekkür ediyor ve tanrıçaya güller bırakıyor. Akşam ise mumlar yakılıyor, tüm aile üyeleri mezarlıkta buluşuyor. 31 Ekim’de çocukların, 1 Kasım’da ise yetişkin ölülerin yeryüzüne indiklerine inanılıyor. Ruhların yolunu bulabilmesi için Cempasuchil denen çiçekler ve ölülerin sevdikleri yemekler yapılıyor.Mezarlığın önünde olan sokak panayır yeri gibi kalabalık. Gece geç saatlere kadar sokak yemekleri yiyor, eğleniyorlar. Her mahallenin kendi bandosu var. Sokaklarda özel kostümleri içinde geçit töreni yapıyorlar.

 Meksikalı sanatçı Jose Guadalupe Posada’nın çizimlerinden Calavera de la Catrina zamanla Meksika haklının sembolü olmuş. Ölüler Günü Festivali ile özdeşleşmiş. Zaman içinde de insanların yüzlerini boyayarak kutladıkları bir festival haline gelmiş. Aynı zamanda gelenek hemen hemen tüm Latin Amerika ülkelerinde mezarlıkların içinde Hz. Meryem heykeli oluşunun ve mezara çiçek bırakma alışkanlığının çıkış noktası olmuş. Ölüler Günü Meksika’da festival olarak kutlanır ve o gün ülkede resmi tatil uygulanır.
“Ölüler Günü” kesinlikle yaşanması gereken eğlenceli ve bir o kadar da ilginç bir deneyim…

Call Center