LAS FALLAS FESTİVALİ
İspanyollar. Eğlenmek için hep bir nedenleri var. Aylarca heykeller yapıp, beklenen gün geldiğinde ise ateşe veriyorlar. Evet, doğru bildiniz, Las Fallas Festivali’nden bahsediyorum.


Las Fallas Valencia’da her yıl baharın gelişini kutlamak için 15-19 Mart tarihleri arasında düzenlenen bir festival. Ama öyle bir festival ki kentin sokaklarından ateşler fışkırıyor, kent kocaman bir film setine dönüşüyor. Birbirinden farklı renk, şekil ve temalarda kuklalar yapılıyor. Kentin her bir köşesinde sergilenen bu kuklaların bazıları dönemin ünlü bir politikacısını temsil ederken bazıları ise popüler kültür öğelerini içinde barındırıyor.

 
 

Bu kuklaların yapımı neredeyse bir yıl sürüyor. Sadece kukla da değil her kuklanın önünde bir de “Fallas Infantines” denen küçük kuklası bulunuyor. Küçük kuklalar daha çok çocuklara yönelik oluyor. 
Festivalin öyküsü ile ilgili ise iki farklı öykü var. İkisine de inanıyorlar. 
İlki; Eskiden Valencia’lı marangozlar bahar geldiğinde ısınmak için kullandıkları “parot” denen tahtaları baharın gelişiyle birlikte yakarlarmış. Bu gelenek zamanda değişerek günümüze kadar ulaşmış ve Las Fallas Festivali adını almış.

 


İkincisi ise çocuklara tahtadan kuklalar yapan marangoz San Jose’nin hikâyesi. Bir yangında bütün atölyesi yanan San Jose’yi her yıl Mart ayında onun gibi kuklalar yaparak anmaya başlayan Valencia halkının, bu anma törenini bir süre sonra Las Fallas Festivali’ne dönüştürdüğünü anlatanlar da var…
Hergün saat 14.00’te Ayuntamiento Meydanı’nda toplanan kalabalık Mascleta gösterisini heyecanla bekliyor. Oldukça yüksek sesle müzik dinlenen bu gösteride sokaklar hınca hınç dolu doluyor, iğne atsanız yere düşmüyor. Kentin nüfusu bu günlerde neredeyse 4 katına kadar çıkıyor. Festivalin son gecesi ise önce çocuklar için yapılan küçük kuklalar yakılıyor. Gece oo.oo’'da ise festivalin en can alıcı noktası, “La Crema” denen devasa kuklaların yakılma seremonisi başlıyor. Kuklaların yandığı an festivalin en önemli kısmı, eğlence sabahın ilk saatlerine kadar dur durak dinlemeden devam ediyor…

Call Center