Tayland- Loi Krathong ve Yi Peng Festivalleri  (Kasım ayı)

Loi Krathong Festivali nedir?

Loi Krathong festivali Tayland’ta Tay ay takviminin 12.ayının dolunayında kutlanır, güneş takvimine göre genelde kasım ayına denk gelir. Festivalin ismi “sepeti yüzdürmek” manasına gelmektedir. Muz ağacından (ya da günümüzde balıklara yem olsun diye ekmekten) yapılan sepetler çiçeklerle, mumlarla, muz yapraklarıyla, tütsülerle süsleniyor. Festival öncesi herkes oturup kendi sepetini hazırlıyor (ya da isteyen satın alıyor)

Nasıl ortaya çıktı?

Festivalin olduğu dolunay akşamı Tay halkı süsleyip püsledikleri sepetlerini dileklerle birlikte suya bırakıyorlar. Sepetin suyun üzerinden yüzerek uzaklaşması öfkenin, mutsuzluğun uzaklaşmasını sembolize ediyor. Aynı zamana denk gelen bir diğer festival de Yi Peng, dilek dileyerek yanan fenerler gökyüzüne bırakılıyor. Gökyüzünde on binlerce süzülen fener görebilirsiniz.

Nerede kalınır?

Loi Krathong festivali Bangkok Chiang Mai bölgesinde yapılıyor, buraya yakın konaklama yapmanız festivallere kolay erişim açısından zaman tasarrufu yaratacaktır.

Ne kadara mal olur?

Tayland genel anlamda konaklama ücretleri ve kullandığı para birimi düşük bir ülke. Bu festival için uçak ve konaklama ücretleri ortalama kişi başı 800 usd civarında olacaktır. Fakat Kasım ayı ülkenin yağış görmeyen doğru tarihi olduğu için bu seyahati aylar öncesinden organize etmek gerekecektir.

Nasıl gidilir?

Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan direkt uçuşları mevcuttur. Aktarmalı olarak ise Qatar Hava Yolları’yla makul ücretlere bilet alabilirsiniz. (Uygun uçak biletleri için ofisimizi arayabilirsiniz, 0212 292 40 42)

Yapmadan dönme

İnanışa göre Yi Peng festivaline katıldığınızda mutlaka dilek tutmak gerekiyor. Bir diğer konu ülkeye gitmişken konaklamanızı 2 gün daha uzatarak Phuket adasında bir konaklama yapıp hem denizin hem de komşu adalar olan James Bond ile Phi Phi’nin keyfini çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Festivalden önce İstanbul’dan Phuket’e uçup iki gün konakladıktan sonra ara uçuş ile oldukça makul fiyatlarla Bangkok-Chaing Mai’ye uçuş yapabilirsiniz. (Kişiye özel gezi tasarımcılarımızdan yardım almak isterseniz ofisimizi arayabilirsiniz, 0212 292 40 42)

 

Call Center