Maldivlere Hiç Gitmediyseniz.

Eğer daha önce Maldivler’e gitmediyseniz internet denen kocaman dünyada okuduğunuz binlerce yorum, kulaktan dolma bilgiler, bolca photoshop uygulanmış otel fotoğrafı ve aşırı yüksek  fiyatlara aldanmayın. 

Bir tarihi, kültürü, gezilecek ve görülecek yeri olmayan bu doğa harikası adalar ülkesi için küçük bir rehber hazırladım. 

Maldivler Hint Okyanusu’nun ortasında binlerce adadan daha doğrusu kum tepeciğinden oluşan bir ülke. Haritada illa yerini göreceğim derseniz Hindistan’ın güneyine, Sri Lanka’nın güneybatısına doğru bakmanız gerekiyor. Yönetim şekli cumhuriyet ama bir islam cumhuriyeti olduğunu eklemem lazım. Ülkenin %98’i müslüman. Bu doğa harikası adacıklar küresel ısınma nedeniyle bir süre sonra tamamen sular altında kalacağından dolayı Avustralya tüm vatandaşlarına sığınma hakkı vermiş. 

Maldivler’de irili ufaklı 1200 ada var. Yaklaşık 195 adada yerli halk yaşıyor. 150 kadar ada ise otel olarak kullanılıyor. Her adada bir otel var. Başkent ise Male. Havalimanı ise Hulhule’de. Merkez Male adasına sadece 5 dakikalık bir yolculuk mesafesinde. Bence zaman kaybı ama gitmişken görmek isterseniz havalimanının olduğu adadan çok uygun fiyata Male’ye geçebilirsiniz. 

Türkiye’den Maldivler’e uçak biletileri kişi başı 550 USD civarından başlıyor. Türk Hava Yolları, Emirates ve Qatar Havayolları ile uçabilirsiniz. Bilet fiyatı yoğun dönemlerde 1200 USD’ye kadar çıkabiliyor. Bu arada aklınızda bulunsun uçak biletini en uygun fiyata 44 hafta öncesinde alabilirsiniz. Uzun vadeli seyahat planlaması yapmak isteyenlerin oldukça dikkatini çekicektir.

Maldivler’de 3 farklı şekilde transfer var. Deniz Uçağı (en çok sevilen ve istenen), sürat motoru ve iç hat uçuşu ve sürat motoru kombinasyonu. Bu transfer şekline siz karar veremiyorsunuz, otellerin bulunduğu konuma göre transfer şekilleri değişiyor. 

Ne yaparsanız yapın Maldivler’e kendiniz rezervasyon yaparak gitmeyin!

Sanılanın aksine transfer hizmeti otellere değil başka işletmelere ait. Özellikle iç hat uçuşu ve deniz uçağıyla transfer alan oteller transfer rezervasyonlarını seyahat acenteleri aracılığı ile çok önceden yapıyor. Uygun fiyata otel rezervasyonundan kâr ettiğinizi düşünürken, Maldivler havalimanında son dakika müşterilerine kara borsadan fiyatlandırılan transfer ücretleri cep yakıyor! Aman dikkat! Otele gitmek için bu insanlara mecbursunuz ve onlar mecbur olduğunuzu çok iyi biliyorlar! 

Hadi bir şekilde transferi hallettiniz diyelim, diğer bir sürpriz otel ve çevre vergileri olarak karşınıza çıkıyor. Ayrıca otelde yapmış olduğunuz tüm harcamaların üzerine bir de %23 vergi eklemeniz gerektiğini düşününce bu konuda uzman seyahat acentelerinden destek almanızı tavsiye ederim.  Fiyatlar pahalı mı değil mi tartışılır. Çünkü neye göre kime göre ? Herşey dahil oteller daha cazip gelse de kendinizi son domatese yetişme çabası içinde bulun istemem.

Herşey dahile gidecekseniz, en kaliteli olanı tavsiye ederim. Constance Moofushi. Gerçekten çok kalitesi ve rüya gibi. Linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.constancehotels.com/en/hotels-resorts/maldives/moofushi/

Maldivler islam cumhuriyeti olduğundan ülkeye alkol sokmak kesinlikle yasak. Ama otellerin tamamında alkolle ilgili bir kısıtlama bulunmuyor. Kola 3-5 USD, alkollü içecekler ise 7-8 USD’den başlıyor. Çok korkutucu fiyatlar değil.  Maldivlerde’ki otellerin tamamı villalardan oluşuyor. Kendi bütçeniz dahilinde sizin için en uygun olanı seçmeniz gerekiyor. Adaların tamamında deniz aynı deniz, kum aynı kum.

Ben meraklısıyım, dalış çok sorun değil derseniz herhangi birini seçebilirsiniz. Dalış meraklıları ise aşağıdaki dalış otelleri inceleyebilirler.

https://www.filitheyoislandresort.net/

https://www.banyantree.com/en/maldives/vabbinfaru

Otelden beklentiniz standart ise çok pahalı değil. Ama su üzerinde kalayım, banyomdan okyanus manzaram olsun, odam da jakuzi olsun, kişiye özel havuz olsun, olmuşken bir de gün batımı tarafından olsun derseniz o zaman fiyatlar oldukça yüksek seviyelere çıkabiliyor.  Kısaca uzmanından yardım alırsanız sizin bütçeniz için en uygun ve en güzel otel konusunda mutlaka size yardımcı olacaklardır.  Bir sonraki ülkede görüşmek üzere.

 

Sevgilerimle…

 

Egzotik Adalar Turlarımız

Call Center