RegisterRemind My Password
Sign in

Tarihi Yeniden Yazdıran GÖBEKLİTEPE ve ŞANLIURFA - HARRAN - SOĞMATAR

Göbeklitepe tarih sahnesinde “devrim” niteliğinde bir keşif. UNESCO tarafından Dünya Geçici Kültürel Miras Listesi’ne alınan Göbeklitepe, tarih öncesi dönemlere dair bildiklerimizi sorgulatıp, bizlere insanlığın geçmişi ile ilgili yeni şeyler öğretirken, merak duygumuzu da kamçılıyor. Göbeklitepe, Stonehenge’den 7 bin, Mısır piramitlerinden ise 7 bin 500 yıl daha eski. Geçmişi günümüzden 11 bin 600 yıl öncesine dayanan bu arkeolojik alan, doğru sandığımız birçok şeyin sorgulanmasına neden oluyor. Burada bulunan tapınma amaçlı törensel alana ait mimari kalıntılar ile hayvan ve bitki kabartmalarıyla süslü “T” şeklindeki dikili taşlar, âdeta göz kamaştırıyor.
Hiçbir kentte görülmeyen ilklere sahip Şanlıurfa, efsanelerle örülü görkemli bir tarihe sahip… İlk kez “tek” yaratıcıya inanılan yer olduğu söylenen kent, pek çok peygamberin uğrak yeri olmuş. Kral Nemrut’un Hz. İbrahim’i ateşe attırdığı yer, inanışa göre bugünkü Balıklıgöl. İbrahim Peygamber’in doğduğu rivayet edilen mağara ise Mevlid-i Halil Cami’nin avlusunda saklı. Yaygın inanışa göre Adem ve Havva, cennetten kovulduktan sonra geldikleri Urfa’da, yeryüzünün ilk nar ve gül fidanlarını burada dikmiş. Tüm semavi dinlerin mensupları için kutsal bir ziyaret yeri olan kente, Hz. İsa’nın hastalara şifa dağıtmak üzere geldiği de rivayetler arasında.
Tarihi yerleşimlerin arasından geçip Eski Harran'a doğru ilerlerken bambaşka bir gezegene geldiğiniz hissine kapılabilirsiniz. Bir gündüz düşü ya da hayal değildir gördüğünüz: Kupkuru ovanın ortasında, karınca yuvalarını andıran kubbeli evler, uçsuz bucaksız sarı topraklar, pamuk ve başak tarlaları… Ve ancak düğünlerde ya da özel davetlerde rastlanabilecek pullu ve pırıltılı giysilerle gezinen Harranlı kadınlar… Kimi kez kendi coğrafyalarına kimi kez özlem duydukları büyük kentlerin o rengârenk dünyasına bürünürler. İşte o zaman Doğu masallarında anlatılan Eski Harran canlanır gözünüzde...
Şanlıurfa'da, Hazreti Musa'nın yaşadığı yer olarak rivayet edilen Soğmatar Tarihî Kenti, çok sayıdaki kaya mezarları, tanrı kabartmaları, gizemli yazıtları, kuyuları ve mağaralarıyla görenleri şaşırtıyor. Bu benzersiz turun hemen her anında olduğu gibi…

Fiyata dâhil olan hizmetler:

 • İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile Şanlıurfa arası gidiş - dönüş ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • Şanlıurfa Hilton Otel‘de iki gece kahvaltı ve akşam yemeği dâhil konaklama
 • Gezi boyunca konforlu araç ile ulaşım
 • Hilton Otel‘de özel müzik grubu eşliğinde “Sıra Gecesi“
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Otoban ve otopark ücretleri
 • Deneyimli seyahat yazarı tarafından hazırlanmış özgün kitapçık ve tur öncesi bilgi notları

 

Fiyata dâhil olmayanlar:

 • Öğle yemekleri ve yemeklerde alınan içecekler
 • Programda belirtilmeyen yemekler
 • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar
 • Tur esnasında verilen molalarda alınan içecekler
 • Seyahat ve sağlık sigortası

Sigorta ile ilgili not:

Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dâhildir. Bu sigorta poliçesi, 1618 sayılı yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup, acente ve havayolu şirketinin iflası hâlinde kullanılan bir teminattır.

Tur ücretine Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası dâhil değildir. Dileyen misafirlerimiz, mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi hâlinde, toplam tur bedelinin yüzde 80’ine kadar iade almayı mümkün hâle getiren iptal sigortası dâhil; tıbbi tedavi teminatları ve bagaj kaybı gibi teminatların geçerli olduğu ek sigortayı alabilirler. Bu ek sigorta ve güvence paketi, tur kayıt esnasında, en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç, sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerli olmaktadır.

Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi bu tur için 39 TL olup, dileyen misafirlerimiz tur kayıt esnasında yaptırabilirler. 70 yaş ve üstü misafirlerimize yüzde 100 sürprim uygulanmaktadır.

 

Notlar:


Gideceğimiz bölgenin coğrafi koşullarına ve hava şartlarına uygun giysi ile tura gelinmesi rica olunur.

Tur kaydı ödemenin yapılması ile kesinlik kazanır.
Seyahat sigortasının geçerli olabilmesi için turdan önce “Tur Katılım Sözleşmesi” imzalanması gerekmektedir.

Mücbir sebepler dışında “Tur Katılım Sözleşmesi”nde yer alan iptal ve iade koşulları geçerlidir.

Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.

Turumuz en az 15 yetişkin misafirin katılımı ile gerçekleşir.

Araçlarımızda koltuk numarası özel bir sağlık problemi olmadıkça kayıt sırasına göre verilmektedir.

Acentemiz, zorunlu durumlarda tur içeriğine sadık kalmak koşuluyla tur programında değişiklik yapabilir.

 

1.Day

İSTANBUL - ŞANLIURFA - BALIKLIGÖL

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Terminali Mado Kafe önünde saat 11.00’de buluşuyoruz. AnadoluJet Hava Yolları’nın TK 7316 sefer sayılı 12.30 uçuşu ile Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık bir saat 45 dakika sürecek yolculuğumuzun ardından saat 14.15’te Şanlıurfa Havalimanı’na varıyoruz. Havalimanında aracımıza binip şehir merkezine gidiyoruz. Turumuz Balıklıgöl’de başlıyor. Rızvaniye Camii revağında, Balıklıgöl’ün ve Hz. İbrahim öyküsünü dinledikten sonra, duvarında “Ey Ateş! İbrahim, üzerine serin ve selamet ol!” ayetinin yer aldığı Halil-ur Rahman Camii’nin önünden göldeki balıkların fotoğrafını çekiyoruz. Ardından Hz. İbrahim’in doğduğu Mevlid-i Halil Mağarası‘nı gördükten sonra, Sipahi Pazarı’nda rengârenk dokumalarla karşılaşıyoruz. Sonra hemen bitişiğinde Behram Paşa tarafından yaptırılan tarihi Gümrük Hanı‘nda yüzlerce yıllık çınar ağaçlarının gölgesinde otantik ortamda mırra ve çay eşliğinde dinleniyoruz. Dileyen misafirlerimize kente özgü hediyelik eşyaları almak için serbest zaman sunulacak. Serbest zamanın ardından şehir merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde alıyoruz.

2.Day

ŞANLIURFA - HARRAN - ŞUAYB ŞEHRİ - SOĞMATAR TARİHÎ KENTİ

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Harran’a doğru hareket ediyoruz. “Yolların kesiştiği” yer anlamına gelen ve adı beş bin yıldan beri değişmeyen Harran’da gezimize başlıyoruz. 4,5 kilometre uzunluğundaki sur duvarının ayakta duran Halep Kapısı bizi karşılıyor. Rengârenk giysiler içinde yerel kıyafetli ve güler yüzlü insanlarıyla yaşayan müze görünümündeki Harran’ın konik kubbeli evlerini geziyoruz. Harran Höyüğü’nün yanından geçip, Harran Ulu Camii‘nin heybetiyle büyüleniyoruz. Daha sonra, Sabilerin tapınağı üzerine inşa edildiği tarihi kaynaklar tarafından belirtilen İç Kale‘yi (Kale-Saray) görüyoruz. Burada yemek molası veriyor ve Harran Evleri yakınında yerel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Harran’dan ayrılmadan önce mırra ve çay içmeyi ihmal etmiyoruz. Sonrasında sırasıyla Bazda Mağarası’nı ve Han El-Ba’rür Kervansarayı’nı ziyaret ediyoruz. Şuayb Peygamber’in yaşadığı Şuayb Şehri ve Tarihî Kenti’ni ziyaret ediyoruz. Devamında Soğmatar Tarihî Kenti’ne geçiyoruz. Buradaki “kült” yerinde Ay Tanrısı Sin'e tapınılan Pognon Mağarası’nın yanı sıra, yamaçlarında yer yer tanrı kabartmalarının ve zemine kazılmış yazıtların olduğu Kutsal Tepe ile altı adet kare ve yuvarlak planlı anıt mezar, iç kale ve ana kayaya oyulmuş çok sayıda kaya mezarı bulunuyor. Soğmatar Tarihî Kenti’ni ziyaretimiz ardından Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz ve doğrudan otelimize geçiyoruz. Biraz dinlenmemizin ardından, “Sıra Gecesi” eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz.

3.Day

GÖBEKLİTEPE - ŞANLIURFA - İSTANBUL

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından erkenden aracımız ile hareket ediyoruz. Dünyanın ilk tapınağı ve onun 12 bin yıl öncesinden gelen gizemini ve bizlere sunduğu tüm güzelliği hissetmek için günün ilk ışıklarıyla Göbeklitepe’de oluyoruz. Dünyanın bilinen en eski anıtı olan GÖBEKLİTEPE ziyaretimizde, günümüzden yaklaşık 12 bin yıl öncesine bir zaman                       yolculuğu           gerçekleştiriyoruz. İnsanoğlunun yaptığı   ilk   tapınakları   ve   bu devasa kült alanı hep birlikte inceliyoruz. Göbeklitepe’de gerçekleştirdiğimiz gezimizin ardından bu “özel”, özel olduğu kadar önemli alanı fotoğraflıyoruz. Ziyaretimizin bitişiyle birlikte Şanlıurfa Havalimanı’na doğru yola çıkıyoruz. AnadoluJet Hava Yolları’nın TK 7317 sefer sayılı 14.55 uçuşu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na hareket ediyoruz. Yaklaşık bir saat 45 dakika sürecek uçuşumuz ile saat 16.40’ta İstanbul’a varıyoruz.

Name
Surname
Phone Number
E-Mail Adresses
Subject
Time of Call
Message
 

 
+90 212 292 40 42
 
pweb@peninsula.com.tr
Packets
Date
Single Price
Two Person Price
Three P. Price
Göbeklitepe, Şanlıurfa ve Harran
Sezon
:
Depart/Arrival
:
Şanlıurfa
Accomodations
:
Merkezi Oteller
Board
:
Oda Kahvaltı
Description
:
Göbeklitepe, Mısır piramitlerinden 7 bin 500 yıl daha eski. Doğru sandığımız birçok şeyi sorgulamaya var mısınız?
Anadolu Jet
-
%0
Discount
Buy Now
Shared Social Media
Tour Operators Click Here
Conversation via Whatsapp
+90 533 430 7477
Peninsula Tours | Call Center
Click To Call
Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
Anladım