RegisterRemind My Password
Sign in

Rusya

MOSKOVA

Başkenti Moskova şehri olup Kuzey Avrasyada bir ülkedir.Yönetim şekli olarak Federal bir Cumhuriyettir.Yüz ölçüm olarak 17,075,400 km²'lik bir alana yayılmış Dünyanın en büyük ülkesi olma ünvanına sahiptir.Rusya 2014 nüfus sayımına görede dünyanın 9.en kalabalık ülkelerinden de birisidir.Rusya toprakları çok büyük bir coğrafyaya yayıldığı için ülke içerisinde 9 zaman dilimine yayılmaktadır.

MOSKOVA'DA GEZİLECEK YERLER

Kızıl Meydan

Kızıl Meydan,başkent Moskova’da görülmesi gereken yerlerden biridir ve başkanlık konutunu içerisinde bulundurmaktadır.

Kremlin Sarayı

Devrim öncesinde Rus çarlarının ikametgahıydı. Moskova Irmağı'ndan 40 m yüksekte bulunan Borovitskiy Burnu üzerinde 28 hektarlık bir alana yayılan ve çevresi 20 m yüksekliğinde 2 km'lik duvarlarla çevrili olup bir kısmı şu anda başkanlık binası olarak da kullanılmaktadır.Ülkeye gelen turistlerin vazgeçilmez duraklarından birisi olma özelliğini taşımaktadır.

Arbat Caddesi

Eski arbat cadesi olarakda bilinen bu sokak bizlerin bildiği istiklal caddesi kıvamında olup sağlı sollu kafeler ve restorantları bulabileceğiniz, yerel halk ile sosyaleşe bileceğiniz bir sokaktır.

Yeni Arbat Caddesi

Bu cadde diğerine göre daha modern bir yapıda olup etrafı yüksek binalar ile çevrilidir.Fakat damak tadınıza ve tercihlerinize göre farklı birçok sayıda restoran ve kafeyi içerisinde barındırmaktadır.Bos zamanlarınızda mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biridir.

Nazım Hikmetin Mezarlığı (Novodevici Mezarlığı)

Novodevici mezarlığı Rusya tarafından önemli olan kişileri veya ailelerinin kabirlerinin bulunduğu bir mezarlık olup içerisinde bizler için önem teşkil eden yazarlarımızdan olan Nazım Hikmetin’de kabrini bünyesinde bulundurmaktadır. Moskova'ya yolunuz düştüyse görmeden geçmeyin.

Bolşoy Tiyatrosu

Moskova'da bulunan tarihi bir tiyatrodur. Opera ve bale gösterileri için, ünlü mimar Joseph Bové tarafından tasarımı yapılmış olup dünya sahane sanatlarının önemli oyunları ve ünlü rus baletlerini ve sanatçılarının yatişmesind de büyük rol oynamıştır. Bu eşsiz yapıyı görmemeniz büyük kayıp olur.

Moskova Metro İstasyonları

Nerdeyse, her biri birer sanat eseri kıvamında olup metro istasyonunda olduğunuzu unutturacak güzelliktedir. Görülmesini şiddetle tavsiye eder hiç olmazsa birkaç istasyon seyahat etmenizi tavsiye ederiz.

Moskova Gece Hayatı

Havası soğuk, gökyüzü bulutlu insanları biraz ciddi olabilir ama gece hayatı bir başka. Moskova ülkenin en kalabalık şehirlerinden olduğundan gece hayatıda bir o kadar hareketli ve tam anlamıyla uyumayan bir şehir. Gece kulüplerinden, bar ve benzer mekanları bolca bulunduğu şehirde gece keyifsiz bir zaman geçirmeniz imkansız.Başlıca gitmenizi tavsiye edebileceğimiz gece kulüpleri. Xxx Bar,Soho room,Krysha mira,posh friends,fabrique, garage. İyi eğlenceler dileriz…

Moskova'da Yeme ve İçme

Moskova hem eski tarz hem de dünya mutfaklarından örnekler sunan modern mekanlar her damak zevkine hitap eden farklı yemek alternatifiyle bizlere çok farklı seçenekler sunar. Ermeni, Amerikan, Avrupa, İtalyan, Japon ve Türk mutfakları kentteki popüler uluslararası mutfaklardır. Gitiğinizde mutlaka tatmanız gereken Rus salatası ve Pilmeşki'dir.Ama Moskovada aç kalmayacağınız kesindir, bu yönde bir korkunuz olmasın…

MOSKOVA'DAN ALABİLECEĞİNİZ HEDİYELİK EŞYALAR

Moskovada da günümüzde tüm şehirlerde olduğu gibi bir çok sayıda alışveriş merkezi ve bir okadar lüks ürünleri satan mağazalar bulunmak mümkün.Ama bunların yanı sıra size tavsiye edeceğim İzmaylovo'da bulunan İzmaylovo Çarşısı, Rusya ve Moskova'daki sanat ve zanaat eşyaları satan en önemli alışveriş yeridir. El sanatı ürünleri, antikalar, Rus eşyaları, çok çeşitli geleneksel hediyelikler, Orta Asya'dan kilimler, satranç setleri, çömlekler ve daha fazlası bu pazarda satılmaktadır.

MOSKOVA HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

Karasal bir iklime sahiptir. Bu nedenle ,Moskova seyahatlerinizde ince ve yazlık kıyafetler tercih etmenizi önermemekteyiz. Moskova ve Rusya genelinde tüm cep operatörleri çalışmaktadır fakat konuşma ücretleri çok yüksek olduğundan , havaalanından veya şehirden konuşmaya hazır olan sim kart alabilirsiniz ve haberleşmenizi daha ekonomik bir hale getirebilirsiniz. Kredi kartlarının hemen hemen hepsi geçerlidir.(American Express ,Visa ,Mastercard ,Diners Club ,Jcb ,Euro Card vb.). Dünyanın en büyük ülkesi olduğundan ,misafirleri rahatsız edici hırsızlık vb. gibi olayların yaşana bileceğini hatırlatır.Bu coğrafya ve genelinde tedbirli olmasnızı öneririz. Rusya bulunduğu coğrafyadan ötürü senenin 9 ayında soğuk bir iklim geçirmektedir.Bu yüzden bu coğrafya ya yapacağınız seyahatlerinizde yanınıza kalın kıyafetler almayı unutmamanızı tavsiye ederiz.Moskovaya İstanbuldan veya Ankaradan direk uçuşlar bulunduğu gibi artık birçok hava yolu alternatifi ile seyahat etme şansımız olduğunu sevinerek belirtmek isteriz. İstanbul’dan Moskovaya yaklaşık 3 saat gibi kısa bir sürede ulaşmamız mümkün.Elektrik şebekesi 220 V, 50 Hz olup, seyahatiniz süresince Türkiye’de kullanmakta olduğunuz elektronik aletlerinizi kullanabilirsiniz.

RUSYA RESMİ TATİL GÜNLERİ

1 Ocak –Yeni Yıl 8 Mart Kadınlar günü 1 Mayıs işçi bayramı 9 Mayıs Zafer bayramı 12 Haziran bağımsızlık günü 12 Aralık Anayasa bayramı

RUSYA VİZE ŞARTLARI

Rusya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Tatil planınızı yaparken vize için zaman harcamanız gerektiğini lütfen unutmayınız.

MOSKOVA TÜRKİYE KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

MOSKOVA TÜRKİYE KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

PENINSULA CALL CENTER (ISTANBUL)

Telefon: 0 212 292 40 42 E-mail: Peninsula@peninsula.com.tr
Tags

moskova,moskova turları,tur rezervasyon

Tour Operators Click Here
Conversation via Whatsapp
+90 533 430 7477
Peninsula Tours | Call Center
Click To Call
Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
Anladım