RegisterRemind My Password
Sign in

Çek Cumhuriyeti

PRAG

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Orta Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan Prag, Vltava nehri üzerinde yüzyıllar boyunca Bohemya’nın tarihsel bölgesinin başkentliğini de yapmıştır. Prag, eşsiz güzellikteki ortaçağ mimarisi ile ünlüdür ve tarihi merkezi Unesco tarafından Dünya Mirasları Listesine alınmıştır. Avrupa’nın en güzel ve en çekici şehirlerinin başında gelen Prag, her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Prag; tarihi ve kültürel yapısı, canlı gece hayatı, sayısız sanat aktiviteleriyle muhteşem bir tatil geçirebilmeniz için size her türlü olanağı sağlamaktadır.

PRAG'DA GEZİLECEK YERLER

Eski Şehir ve Jozefov

Prag’ın en eski bölgesidir. Bu bölgedeki yapılar; Gotik, Barok ve Rönesans dönemine ait ve 1992 yılında Unesco tarafından Dünya Mirasları Listesine alınmıştır.

Charles Köprüsü

1357 ile 1402 yılları arasında inşa edilen köprü, Eski Kent ile Lesser kasabasını birbirine bağlamaktadır. Ziyaret etmek için en uygun zamanlar sabahları ve akşamları güneş batış saatleridir.

Hradcany

Hradcany kalesi, Prag’ın en ünlü caziben merkezlerinden birisidir. Kale; birçok kilise, saray ve manastıra sahiptir.

Aziz Vitus Katedrali

Prag kalesi içerisinde yer alan katedralin yapımına 1334 yılında başlanmış ,1929 yılında yapımı bitmiştir. Roma Katolik Katedralidir.

Wenceslas Meydanı

Prag’ın kalbi olan meydan; restoranları, kafeleri, barları ve gece hayatıyla ünlüdür.

Prag Astronomik Saat Kulesi

Ortaçağ döneminden kalan bu saat kulesi Old Town’da turistlerin çok ilgi gösterdiği bir yapıdır.

Lennon Duvarı

The Beatles grubunun efsanevi üyesi John Lennon’ın vurulmasından ve hayatını kaybetmesinden sonra, John Lennon anısına grafitilerle anıtlaştırılan bu duvar barış ve sevgiyi temsil etmesiyle ünlüdür.

Prag Gece Hayatı

Prag, çok renkli ve hareketli bir gece hayatına sahiptir. Genellikle, yerel içki sunan barlar ucuz ve tercih edilenlerdir.

Prag Festivalleri

Prag yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Prag Uluslararası Film Festivali (Febiofest) 23 Mart – 31 Mart tarihleri arasında düzenlenmektedir. Prag Müzik Festivali Nisan ayında düzenlenen festival, Prag’ın en uzun müzik festivalidir. Herbfest Her yıl nisan ayında düzenlenen festival, sağlıklı yaşam ile ilgili her türlü bitki alabileceğiniz bir festivaldir. Magnetic Fest Elektronik müzik festivali olan Magnetic Fest, aralık ve mayıs aylarında olmak üzer yılda 2 kez düzenlenmektedir. Çek Bira Festivali Mayıs ayları içerisinde 15 gün süren festival 150 den fala bira çeşidine sahip olan bira festivalidir. Prag Yemek Festivali Mayıs aylarında düzenlenen bu festival ülkenin en önemli gastronomi etkinliğidir.

Prag'da Yeme İçme

Çek mutfağı, genellikle et ve sebze yemeklerine dayanmaktadır ve neredeyse her yerde çek mutfağına özgü yemek bulabilmeniz mümkündür. Bunun yanında, Prag’da tüm dünya mutfaklarına ait restoranlar bulabilirsiniz. Restoranlar genellikle öğle ve akşam yemeklerinde çok dolu olmaktadır, bundan dolayı rezervasyon yaptırmayı unutmayınız. Aynı zamanda, Prag’da neredeyse her yer publar bulunmaktadır ve yerel biralar bu publarda çok popülerdir.

PRAG'DAN ALABİLECEĞİNİZ HEDİYELİK EŞYALAR

Old Town bölgesinde birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Ayrıca, Prag’da çok fazla alışveriş merkezide bulunmaktadır. En ünlüleri; Palladium, OC Letnany ve OC Chodov’dur.

PRAG RESMİ TATİL GÜNLERİ

1 Ocak - Yılbaşı 14 Nisan - Good Friday 17 Nisan - Paskalya 1 Mayıs - İşçi Bayramı 8 Mayıs - Çek Kurtuluş Günü 28 Eylül - Çek Milli Günü 17 Kasım - Özgürlük ve Demokrasi için Mücadele Günü 25 Aralık - Noel

PRAG HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

Prag, kış aylarında soğuk, yaz aylarında sıcak bir iklime sahiptir. Prag'da tüm cep operatörleri çalışmaktadır. Kredi kartlarının hemen hemen hepsi geçerlidir.(American Express ,Visa ,Mastercard ,Diners Club ,Jcb ,Euro Card vb.). Fakat alışverişlerinizde nakit ve bozuk para bulundurmanızı önermekteyiz. Prag'a giderken yanınızda euro bulundurunuz. Prag güvenli bir ülkedir ancak kapkaç olaylarına karşı dikkatli olmanızı önermekteyiz. Prag'a ortalama uçuş süresi 2 saat 45 dakikadır. Prag'da musluk suyu içilmesi önerilmez. Prag'daElektrik şebekesi 230 V, 50 Hz olup, seyahatiniz süresince Türkiye’de kullanmakta olduğunuz elektronik aletlerinizi kullanabilirsiniz.

PRAG VİZE ŞARTLARI

Schengen vizesi almak gerekmektedir.

PRAG KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

Adres: Na Orechovce 69, 162 00 Praha-6, Czech Republic Telefon: +420 224 311 402 Faks: +420 224 311 279 E - mail: embassy.prague@mfa.gov.tr

PENINSULA CALL CENTER (ISTANBUL)

Telefon: 0 212 292 40 42 E-mail: Peninsula@peninsula.com.tr
Tags

prag,prag turları,tur rezervasyon,ucuz prag turu,peninsula tur,orta avrupa turları

Tour Operators Click Here
Conversation via Whatsapp
+90 533 430 7477
Peninsula Tours | Call Center
Click To Call
Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
Anladım