RegisterRemind My Password
Sign in

Balkanlar

BOSNA HERSEK

Balkanlar’da; Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ’a komşu olan Bosna Hersek, 1992 yılında Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan etmiştir. Çoğunlukla dağlık alanlara sahip olan Bosna Hersek, doğal güzelliği ve mimarisiyle etkileyici bir ülkedir.

BOSNA HERSEK'TE GEZİLECEK YERLER

Saraybosna

Bosna Hersek’in başkenti ve en büyük şehridir. Saraybosna’da Müslümanlar, Hristiyanlar ve Museviler yüzyıllar boyunca barış içinde yaşamış ve bu yüzden, Avrupa’nın Kudüs’ü olarak kabul edilmektedir. Saraybosna, tarihi ve kültürel yapısıyla büyük ilgi gören bir şehirdir. Ayrıca, Bosna Hersek’in ticaret ve sanat merkezidir.

Başçarşı

Saraybosna’da bulunan çarşı 16. Yüzyılda kurulmuş bir Osmanlı çarşısıdır. Günümüzde de kullanılmakta olan çarşı Saraybosna’nın merkezi ve alışverişin kalbi noktasındadır. Alışverişleriniz için Başçarşı’yı tercih edebilir, kendiniz ve sevdikleriniz için hediyeler alabilirsiniz.

Saraybosna Umut Tüneli

30 temmuz 1993’te Bosna savaşı sırasında kuşatma altında olan Saraybosna ile havaalanını birbirine bağlayan 800 metrelik uzunluğa sahip tüneldir. Savaş döneminde günde en az 1000 kişi tüneli kullanmaktaydı. Tünelin girişindeki ev, 1996 yılında müzeye çevrilmiştir.

Srebrenitsa Soykırım Anıtı

1995 yılında Srebrenitsa Katliamı mağdurları adına 2003 yılında anıt mezar olarak yapılmıştır.

Mostar Köprüsü

Neretva nehri üzerinde bulunan köprü Mostar şehrinin ve Bosna Hersek’in sembol yapıtlarından biridir. Orijinal köprü, Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiştir. Köprü, Unesco tarafından 2005 yılında Dünya Mirası Listesine alınmıştır. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan köprü temmuz aylarında yerel halkın ve ziyaretçilerin nehre atlaması ve cesaret gösterilerine sahne olmaktadır.

Koski Mehmed Paşa Camii

Mostar şehrinde bulunan cami 1618 yılında yapılmıştır. Kasabayı panoramik bir şekilde görebilmek için minareye çıkabilir ve bölgeyi en güzel şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Bosna Hersek Gece Hayatı

Gece hayatı ülkenin diğer şehirlerine göre Saraybosna’da daha canlı ve hareketlidir. Başkent Saraybosna’da birçok bar, pub, kulüp ve kafe bulabilirsiniz.

Bosna Hersek Festivalleri

Saraybosna Film Festivali Avrupa’nın en önemli film festivallerinden biri olan festival, temmuz veya ağustos ayları içinde düzenlenmektedir. Saraybosna Caz Festivali Balkanların en büyük caz festivali olan Saraybosna Caz Festivali kasım aynın ilk haftası boyunca devam etmektedir. Uluslararası Tiyatro Her yıl ekim ayında düzenlenmektedir.

Bosna Hersek'te Yeme İçme

Bosna mutfağı, Türk damak tadına çok yakındır. Bosna Hersek mutfağında et vazgeçilmez bir unsurdur. Ülkenin en ünlü yemekleri; Cevapi, Boşnak Böreği ve Begova çorbasıdır. Ayrıca, tüm kafelerde ve restoranlarda bulabileceğiniz kahvesi yerel halk arasında çok popüler bir içecektir. Kahve, Türk kahvesine benzemektedir.

BOSNA HERSEK'TEN ALABİLECEĞİNİZ HEDİYELİK EŞYALAR

Alışveriş için Saraybosna’da bulunan Başçarşı, her türlü hediyelik eşya alabileceğiniz bir yerdir. Burada gümüş ve bakır işlemeli takılar en çok tercih edilen hediyelik eşyalardır. Eğer yolunuz Mostar’a düştüyse de Eski Pazar bölgesinden sevdiklerinize ve kendinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

BOSNA HERSEK RESMİ TATİL GÜNLERİ

• 1 Ocak – Yeni Yıl • 1 Mart – Bosna Hersek Milli Günü • 1 Mayıs – İşçi Bayramı • 25 Kasım – Bosna Hersek Milli Günü

BOSNA HERSEK HAKKINDA PRATİK BİLGİLER

• Bosna Hersek, Karasal iklime sahiptir. • Bosna Hersek’te tüm cep operatörleri çalışmaktadır. • Kredi kartlarının hemen hemen hepsi geçerlidir.(American Express ,Visa ,Mastercard ,Diners Club ,Jcb ,Euro Card vb.). Fakat alışverişlerinizde nakit ve bozuk para bulundurmanızı önermekteyiz. • Bosna Hersek‘e giderken yanınızda euro bulundurmanız lehinize olacaktır. • Bosna Hersek’e İstanbul’dan direkt uçuşlar bulunmaktadır. • İstanbul’dan Bosna Hersek’e ortalama uçuş süresi 2 saattir. • Musluk suyu içmemenizi önermekteyiz. • Elektrik şebekesi 230 V, 50 Hz olup, seyahatiniz süresince Türkiye’de kullanmakta olduğunuz elektronik aletlerinizi kullanabilirsiniz. • Trafik soldandır.

BOSNA HERSEK VİZE ŞARTLARI

Bosna Hersek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

BOSNA HERSEK TÜRKİYE KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

Saraybosna Büyükelçiliği Adres: Vilsonovo Setaliste bb.71000 Sarajevo Bosnia-Hercegovina Telefon: +387 33 568 791 +387 33 568 792 Fax: +387 33 267 261 +387 33 568 777 Web: http://saraybosna.be.mfa.gov.tr E-mail: embassy.sarajevo@mfa.gov.tr

PENINSULA CALL CENTER (ISTANBUL)

Telefon: 0 212 292 40 42 E-mail: Peninsula@peninsula.com.tr
Tags

bosna hersek,bosna hersek turları,tur rezervasyon,mostar,saraybosna, saray bosna,balkanlar,mostar köprüsü

Tour Operators Click Here
Conversation via Whatsapp
+90 533 430 7477
Peninsula Tours | Call Center
Click To Call
Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
Anladım