Balkan Hazineleri Belgrad - İstanbul

Balkan Rüyası... Eski kent merkezleri, kiliseleri, camileri, Osmanlı izleri, acıları ve kendine has lezzetleriyle bir masalın içindeymiş gibi hissedeceksiniz...

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Türk Havayolları tarifeli seferi ile İstanbul–Saraybosna/Belgrad–İstanbul gidiş/dönüş ekonomi sınıfı uçak biletleri,
 • Havalimanı vergileri,
 • Belgrad’da 1 gece, Üsküp’de 1 gece, Ohrid’de 1 gece, İşkodra’da 1 gece, Mostar’da 1 gece ve Saraybosna’da 2 gece olmak üzere toplam 7 gece oda kahvaltı konaklama,
 • Havalimanı – Otel – Havalimanı transferleri,
 • Saraybosna, Mostar, Tiran, Ohrid, Üsküp ve Belgrad panoramik şehir turları,
 • Bosna Priamtileri turu,
 • Travnik-Jajce-Pliva Şelaleleri turu, 
 • Savaş Tüneli, Konjic ve Tito’nun Sığınağı turu,
 • Blagaj Tekkesi, Poçitel, Kotor, Budva turu,
 • St. Naum turu (Sandal gezisi dahil),
 • Resne, Bitola (Manatır) turu,
 • Matka Kanyonu turu,
 • Nikola Tesla Müzesi turu,
 • Türkçe rehberlik hizmeti,
 • Yurt dışı çıkış harcı bedeli (50 TL),
 • Seyahat sağlık sigortası,
 • KDV.

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • Kişisel harcamalar,
 • Öğle ve akşam yemekleri,
 • Programda belirtilmeyen ekstra turlar,
 • Programda belirtilmeyen Müze ve Ören yeri giriş ücretleri.
1.Day

İstanbul-Belgrad

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde saat 04:30’da buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’nın TK1081 numaralı tarifeli seferiyle saat 07:40’da Belgrad’a hareket. Yerel saat ile 08:20’de ki varışımız sonrası havalimanında bekleyen özel aracımız ile panoramik olarak gerçekleştireceğimiz Belgrad şehir turumuza başlıyoruz. Aziz Sava Katedrali, Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerler arasındadır. Şehir turu sonrası Nikola Tesla müzesini ziyaret ediyoruz. Tur sonrası Saraybosna’da ki otelimize dönüyoruz ve serbest zaman.

2.Day

Belgrad-Matka Kanyonu-Üsküp

Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor ve Üsküp’e doğru yola çıkıyoruz. Öğle yemeğimizi yol üzerinde serbest olarak aldıktan sonra Matka Kanyonu’na varıyoruz ve turumuzu gerçekleştiriyoruz. Turumuz sonrası Üsküp’e varış, otelimize transfer ve serbest zaman.

3.Day

Uskup-Bitola(Manastir)-Resne-Ohrid

Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor ve Üsküp şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Şehir turumuzda Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar Nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk Çarşısı’na gidiyor ve Türk Çarşısı’ndaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan 1550 tarihli Kurşunlu Han’ı geziyoruz. Şehir turu sonrası Bitola’ya (Manastır) devam ediyoruz. Bitola’ya varışımızın ardından Türk Çarşısını, Bedesten’i, İshakiye Camii’ni, Yeni Cami’yi ve Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ve Atatürk Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından Resne’ye uğruyor ve Resneli Niyazi’nin Sarayını panoramik olarak gördükten sonra Ohrid’e doğru devam ediyoruz. Ohrid’e varışımızın ardından gerçekleştireceğimiz panoramik şehir turumuzda Bizans döneminin Ohrid’deki en önemli kilisesi St. Panteleymon, günümüzde hala konserler için kullanılan Aya Sofya Kilisesi ve Roma döneminden kalma Anfi-tiyatro, Car Samuel Kalesi, St. Bogorodica Perivlerta, 4. yüzyıl kiliseleri Keşanlı İmareti, Kuloğlu ve Emin Mahmut Camileri, Çınar Meydanı, Ohrid Halveti Tekkesi görülecek yerler arasındadır. Şehir turu sonrası otelimize transfer ve serbest zaman.

4.Day

Ohrid-St.Naum-Tiran-İşkodra

Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor ve St. Naum turumuzu gerçekleştiriyoruz. Bu turumuzda bölgenin en önemli azizlerinden biri olan St. Naum Manastırı ve Sarı Saltuk Türbesini ziyaret edip sandal ile gezintiye çıkıyoruz. Turumuzun ardından Tiran’a doğru yola devam ediyoruz. Keyifli bir yolculuğun sonunda varacağımız Tiran’da gerçekleştireceğimiz panoramik şehir turumuzda Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerlerden bazılarıdır. Şehir turu sonrası vereceğimiz öğle yemeği molasının ardından İşkodra’ya devam ediyor ve varışımızın ardından otelimize transfer oluyoruz.

5.Day

İskodra-Budva-Kotor-Pocitel-Blagaj-Mostar

Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor ve Mostar’a doğru yola çıkıyoruz. Önce Budva’ya uğruyoruz. Yol üzerinde St. Stefan’ı panoramik olarak tepeden göreceğimiz bir noktada vereceğimiz fotoğraf molası sonrasında Budva’ya devam ediyoruz. Varışımıza istinaden yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz. Ardından Kotor’a hareket ediyoruz. Keyifli bir yolculuğun sonunda Adriyatik Denizi’nin incisi olan Kotor’a varıyoruz. Eski Şehir-Kalede yapacağımız yürüyüş turumuzun ardından tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’i ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz sonrası yine yol üzerinde olan Blagaj Tekkesi’ni ziyaret ettikten sonra Mostar’a varıyoruz. Varışımızın ardından otelimize transfer ve serbest zaman.    

6.Day

Mostar-Titonun Siginagi-Konjic-Savas Tuneli-Saraybosna

Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor ve Mostar şehir gezimizi gerçekleştiriyoruz. Mostar gezimiz sırasında Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen Mostar köprüsü ve Koski Mehmet Paşa Camii'ni görüyoruz. Ardından Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde önce Josip Broz Tito tarafından 1953-1979 yılları arasında yaptırılan, 1992-1995 Bosna savaşında ortaya çıkan, yaklaşık 6500 metrekare alana sahip 350 kişinin 6 ay boyunca dışarıdan hiç destek almadan yaşayabileceği 24 ton Atom bombasına dayanıklı ve Dünya’da bilinen en büyük sığınakları arasında gösterilen Tito’nun sığınağını ziyaret ediyoruz. Ardından Konjic şehrinde Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Türkiye tarafından yapılan meşhur Konjic köprüsünü görme ve Neretva nehri kenarında kahve keyfi için mola veriyoruz. Daha sonra Savaş Tüneli turumuzu gerçekleştiriyoruz. Bu turumuzda ilk olarak yakın geçmiş zamanda yaşanan iç savaşta şehrin kuşatma sırasında hayata bağlanmasını sağlayan savaş tünelini ve müzesini ziyaret ediyoruz. Turumuz sonrası Saraybosna’ya varış, otelimize transfer ve serbest zaman.

7.Day

Saraybosna-Travnik-Jajce-Pliva Selalesi-Saraybosna

Kahvaltının ardından Vezirler şehri olarak bilinen Travnik’e hareket edeceğiz. Travnik'e vardığımızda öncelikle eski kaleyi gezmeye başlıyoruz. Bosna Krallığında yapılmış ve Osmanlı hakimiyeti sırasında kullanılmış kaleyi ziyaretimizden sonra Osmanlı’nın Bosna'da yapmış olduğu ilk camisi olan " Süleymaniye" camisini geziyor ve Fatih Sultan Mehmed'in su içtiği rivayet edilen Mavi Suyu geziyoruz. Ardından Vrbas Nehrinin kenarında; Banya Luka, Mrkonjiç Grad ve Donji Vakuf yollarının kesişim noktasında yer alan, adını etrafında bulunan ve yumurtaya benzeyen irili ufaklı tepelerden almış Jajce Şelalesi’ni göreceğiz. Öğle yemeği için vereceğimiz serbest zaman sonrası Saraybosna’da ki otelimize dönüş.

8.Day

Saraybosna-Bosna Piramitleri-İstanbul

Kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyor ve Saraybosna şehir turumuza başlıyoruz. Baş çarşı, Kurşunlu Medresesi, Hüsrev Bey Camii, Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri, Musevi Sinagogu, 1. Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Han’a atfedilen Fatih Camisi ve sönmeyen ateş görülecek yerler arasındadır. Şehir turumuz sonrası öğle yemeği için vereceğimiz serbest zamanın ardından en az Mısır Piramitleri kadar gizemini koruyan Bosna Piramitleri için Bijambare Doğal yaşam Parkı’na doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 34.000 yıllık tarihi bir geçmişi olan piramit Mısır’da ki en büyük piramit olan Keops’un iki katı büyüklüktedir. Piramitlerin içinde runik alfabeler, tüneller ve hala nasıl yapılmış olduğu tespit edilememiş yaklaşık yetişkin bir insan boyutunda olan ‘Kaya Küreler’ sizleri bekliyor. Kaya Küre’nin insan vücudundaki kötü enerjiyi aldığına ve şifalı olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca Boşnak araştırmacı ve yazar Semir Osmanagiç piramidin insan yapımı olduğunu iddia etmektedir. Turumuz sonrası Saraybosna havalimanına transfer. Pasaport ve bagaj işlemleri sonrası Türk Havayolları’nın TK1026 sefer sayılı 20:55 uçağı ile İstanbul’a hareket ve turumuzun sonu.

OTELLER
Belgrad           4* Heritage Hotel vb.
Üsküp             4* Gold Hotel vb.
Ohrid              4* Belvedere Hotel vb.
İşkodra           4* Rozafa Hotel vb.
Mostar            4* Bristol Hotel vb.
Saraybosna    4* Hotel City vb.        
            
UÇUŞ DETAYLARI
İstanbul-Belgrad           TK1081    07:40–08:20    1 sa 40 dk    
Saraybosna-İstanbul    TK1026    20:55–23:55    2 sa 00 dk

Call Center