Göbeklitepe, Şanlıurfa ve Harran Şanlıurfa - İstanbul Göbeklitepe, Mısır piramitlerinden 7 bin 500 yıl daha eski. Doğru sandığımız birçok şeyi sorgulamaya var mısınız?
1.Day

İSTANBUL - ŞANLIURFA - BALIKLIGÖL

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Terminali Mado Kafe önünde saat 11.00’de buluşuyoruz. AnadoluJet Hava Yolları’nın TK 7316 sefer sayılı 12.30 uçuşu ile Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık bir saat 45 dakika sürecek yolculuğumuzun ardından saat 14.15’te Şanlıurfa Havalimanı’na varıyoruz. Havalimanında aracımıza binip şehir merkezine gidiyoruz. Turumuz Balıklıgöl’de başlıyor. Rızvaniye Camii revağında, Balıklıgöl’ün ve Hz. İbrahim öyküsünü dinledikten sonra, duvarında “Ey Ateş! İbrahim, üzerine serin ve selamet ol!” ayetinin yer aldığı Halil-ur Rahman Camii’nin önünden göldeki balıkların fotoğrafını çekiyoruz. Ardından Hz. İbrahim’in doğduğu Mevlid-i Halil Mağarası‘nı gördükten sonra, Sipahi Pazarı’nda rengârenk dokumalarla karşılaşıyoruz. Sonra hemen bitişiğinde Behram Paşa tarafından yaptırılan tarihi Gümrük Hanı‘nda yüzlerce yıllık çınar ağaçlarının gölgesinde otantik ortamda mırra ve çay eşliğinde dinleniyoruz. Dileyen misafirlerimize kente özgü hediyelik eşyaları almak için serbest zaman sunulacak. Serbest zamanın ardından şehir merkezindeki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi otelimizde alıyoruz.

2.Day

ŞANLIURFA - HARRAN - ŞUAYB ŞEHRİ - SOĞMATAR TARİHÎ KENTİ

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Harran’a doğru hareket ediyoruz. “Yolların kesiştiği” yer anlamına gelen ve adı beş bin yıldan beri değişmeyen Harran’da gezimize başlıyoruz. 4,5 kilometre uzunluğundaki sur duvarının ayakta duran Halep Kapısı bizi karşılıyor. Rengârenk giysiler içinde yerel kıyafetli ve güler yüzlü insanlarıyla yaşayan müze görünümündeki Harran’ın konik kubbeli evlerini geziyoruz. Harran Höyüğü’nün yanından geçip, Harran Ulu Camii‘nin heybetiyle büyüleniyoruz. Daha sonra, Sabilerin tapınağı üzerine inşa edildiği tarihi kaynaklar tarafından belirtilen İç Kale‘yi (Kale-Saray) görüyoruz. Burada yemek molası veriyor ve Harran Evleri yakınında yerel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimizi alıyoruz. Harran’dan ayrılmadan önce mırra ve çay içmeyi ihmal etmiyoruz. Sonrasında sırasıyla Bazda Mağarası’nı ve Han El-Ba’rür Kervansarayı’nı ziyaret ediyoruz. Şuayb Peygamber’in yaşadığı Şuayb Şehri ve Tarihî Kenti’ni ziyaret ediyoruz. Devamında Soğmatar Tarihî Kenti’ne geçiyoruz. Buradaki “kült” yerinde Ay Tanrısı Sin'e tapınılan Pognon Mağarası’nın yanı sıra, yamaçlarında yer yer tanrı kabartmalarının ve zemine kazılmış yazıtların olduğu Kutsal Tepe ile altı adet kare ve yuvarlak planlı anıt mezar, iç kale ve ana kayaya oyulmuş çok sayıda kaya mezarı bulunuyor. Soğmatar Tarihî Kenti’ni ziyaretimiz ardından Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz ve doğrudan otelimize geçiyoruz. Biraz dinlenmemizin ardından, “Sıra Gecesi” eşliğinde akşam yemeğimizi alıyoruz.

3.Day

GÖBEKLİTEPE - ŞANLIURFA - İSTANBUL

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından erkenden aracımız ile hareket ediyoruz. Dünyanın ilk tapınağı ve onun 12 bin yıl öncesinden gelen gizemini ve bizlere sunduğu tüm güzelliği hissetmek için günün ilk ışıklarıyla Göbeklitepe’de oluyoruz. Dünyanın bilinen en eski anıtı olan GÖBEKLİTEPE ziyaretimizde, günümüzden yaklaşık 12 bin yıl öncesine bir zaman                       yolculuğu           gerçekleştiriyoruz. İnsanoğlunun yaptığı   ilk   tapınakları   ve   bu devasa kült alanı hep birlikte inceliyoruz. Göbeklitepe’de gerçekleştirdiğimiz gezimizin ardından bu “özel”, özel olduğu kadar önemli alanı fotoğraflıyoruz. Ziyaretimizin bitişiyle birlikte Şanlıurfa Havalimanı’na doğru yola çıkıyoruz. AnadoluJet Hava Yolları’nın TK 7317 sefer sayılı 14.55 uçuşu ile İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na hareket ediyoruz. Yaklaşık bir saat 45 dakika sürecek uçuşumuz ile saat 16.40’ta İstanbul’a varıyoruz.

Fiyata dâhil olan hizmetler:

 • İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile Şanlıurfa arası gidiş - dönüş ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • Şanlıurfa Hilton Otel‘de iki gece kahvaltı ve akşam yemeği dâhil konaklama
 • Gezi boyunca konforlu araç ile ulaşım
 • Hilton Otel‘de özel müzik grubu eşliğinde “Sıra Gecesi“
 • Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası
 • Programda belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri
 • Otoban ve otopark ücretleri
 • Deneyimli seyahat yazarı tarafından hazırlanmış özgün kitapçık ve tur öncesi bilgi notları

 

Fiyata dâhil olmayanlar:

 • Öğle yemekleri ve yemeklerde alınan içecekler
 • Programda belirtilmeyen yemekler
 • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar
 • Tur esnasında verilen molalarda alınan içecekler
 • Seyahat ve sağlık sigortası
Call Center